Kategorie sklepu


Artykuły

Wybierz dział

Dane kontaktowe
F.H.U. EKOPARTNER
tel. kom.: 505-156-563
więcej »
Zaloguj się

nie pamiętam hasła!
zarejestruj się

  • Doradztwo w ochronie środowiska

Płukanie oczu - nowy kierunek

Coraz więcej firm koncentruje się na zapewnieniu zespołowi bezpiecznych miejsc pracy. Dzięki ścisłym regulacjom wprowadzanym od wielu lat oraz świadomość korzyści płynących z zapewnienia pracownikom zdrowia i dobrego samopoczucia skutkują wprowadzaniem:

  • nowoczesnych procesów technologicznych
  • procedur bezpieczeństwa
  • metod udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach przy pracy.

Działania te mają znaczący wpływ na projektowanie i wytwarzanie wodnych urządzeń awaryjnych, w tym myjek do oczu.

PRZEŁOM W BEZPIECZEŃSTWIE - MYJKI DO OCZU

Na początku XX wieku powstała pierwsza myjka o stałym strumieniu wody. Była ona podobna do tych, z których korzystamy obecnie. Legenda głosi, że myjka ta została zaprojektowana i wykonana przez kierownika jednego z zakładów przemysłowych. W trosce o zdrowie swoich pracowników wykorzystał on wylewki z dwóch poidełek, które zamontował po bokach zlewu. W ten sposób powstawały dwa łukowate strumienie wody, które pozwalały na jednoczesne obmywanie obojga oczu. Ta wyjątkowa koncepcja pozwoliła podnieść bezpieczeństwo pracowników na niespotykana wcześniej skalę. Na przełomie lat myjki do oczu ulegały modyfikacjom. Jedną z nich była zmiana kierunku płukania. Zgodnie z tym, co zalecają procedury medyczne obecnie odbywa się to od strony wewnętrznej na zewnątrz, odwrotnie niż w pierwowzorze. Ludzkie oko samo nie da rady.

OKO NA ŁZY

W celu zrozumienia medycznego podejścia do kwestii opłukiwania oczu należy poznać budowę i działanie narządu łzowego. Ludzkie oko jest wyposażone w automatycznie działający układ „smarowania i oczyszczania”, zwany narządem łzowym (patrz ilustracja).

Ochrona ludzkiego oka - układ łzowy

W jego skład wchodzą:

- gruczoł łzowy, który wytwarza łzy,

- kanały łzowe, którymi łzy płyną na powierzchnię oka,

- punkty łzowe, które służą odprowadzaniu nadmiaru płynów z powierzchni oka.

Punkty łzowe odprowadzają płyny bezpośrednio do jamy nosowej, powodując katar, który pojawia się podczas płaczu. Kluczową rolę w oczyszczaniu powierzchni oka pełni także jego powieka. W czasie mrugania ściąga ona zanieczyszczenia z jego powierzchni kierując je w stronę punktów łzowych. Jeżeli, na przykład do oka dostanie się, jakaś substancja chemiczna, jego naturalny mechanizm samooczyszczania może doprowadzić do przedostania się tej substancji do jamy nosowej, może zostać połknięty bądź dostać się do płuc. Naturalnie należy unikać takich sytuacji.

 

OPŁUKIWANIE OCZU W SPOSÓB ZGODNY Z ZALECENIAMI MEDYCZNYMI

Medycyna wskazuje, że właściwą metodą płukania oczu jest kierowanie strumienia od wewnętrznego kąta oka – przylegającego do nosa – poprzez jego powierzchnię w kierunku kąta zewnętrznego. Dzięki temu płyn opłukujący oczy kierowany jest z dala od punktów łzowych. To odwrotnie niż w większości tradycyjnych myjek. Spłukiwanie zanieczyszczeń w kierunku nosa nie tylko grozi wprowadzeniem ich do jamy nosowej, ale także zagraża zanieczyszczeniem drugiego oka. Najlepszą metodą opłukiwania oczu w urządzeniach przemysłowych i komercyjnych jest stosowanie się do potwierdzonych badaniami zaleceń medycznych. Strumienie myjki do oczu, które są odwrócone względem tradycyjnego układu stosowanego w myjkach, stykają się z powierzchnią oka przy jego wewnętrznych kącikach, w pobliżu nasady nosa. Dzięki temu zanieczyszczenia są spłukiwane w kierunku zewnętrznego kącika oka, gdzie woda grawitacyjnie opada do misy.

LAMINARNY STRUMIEŃ WODY W MYJCE DO OCZU

Inną innowacją jest zastosowanie laminarnego strumienia wody w myjkach do oczu. Najprostsza definicja przepływu laminarnego mówi, że jest to strumień pozbawiony turbulencji, ponieważ płynąca woda posiada strukturę warstwową. Wszelkie nierówności w strumieniu wody wynikające ze zmian ciśnienia mogą stanowić dyskomfort wśród użytkowników. Dlatego najnowsze urządzenia zapewniają równomierny i regulowany strumień wody o stałej wysokości i obwodzie, uzyskany dzięki zastosowaniu systemu laminarnego. Obecnie oczekuje się coraz doskonalszych urządzeń awaryjnych, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracowników. Dlatego do prac projektowych włączają się zarówno lekarze, których sugestie są bardzo cenne jak i specjaliści, którzy pomagają w znajdowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych.


Czytaj również:

powrót »